SAĞLIKLA KİLO VERMENİN 10 ETKİLİ KURALI

SAĞLIKLA KİLO VERMENİN 10 ETKİLİ KURALI

SAĞLIKLA KİLO VERMENİN 10 ETKİLİ KURALI:

 

Pek çok insan hayatının belirli dönemlerinde diyet yapmayı denemiştir. Başlarda her şey güzel gitse de bir süre sonra diyette kopmalar yaşanabiliyor. Bunların yaşanmaması için işte sizler için derlediğimiz 10 etkili kural:

1-Kahvaltı kâbusunuz olmasın!

Uyandıktan sonraki ilk 1 saat içerisinde kahvaltı yapmalısınız. Gece boyunca vücudunuz uzun süreli bir açlık çektiğinden dolayı, güne metabolizmanız yavaş olarak uyanacaksınız. Bunu hızlandırmak için de en önemli öğün: Kahvaltı.

Kahvaltıda yenilen poğaça, börek tarzı yiyecekler vücudunuzdaki yağ oranını arttıracak ve kilo almanıza sebep olacaktır. Kahvaltınızda protein, yağ ve karbonhidrat oranınıza dikkat etmelisiniz.

 

2-Porsiyonlarınızı İyi Ayarlayın!

Her öğününüzdeki karbonhidrat, protein ve yağ oranına dikkat edin. Sağlıklı yağlar ve lifli karbonhidratlar tüketmeye dikkat edin. Ufak tabaklar seçin ki, tabağınız dolu görünsün.

3-En önemlisi: SU!

Günde ortalama 2.5-3 Litre su tüketmelisiniz. Bu, hem vücut sağlığınız için önemlidir hem de size tokluk hissi verir. Aynı zamanda yaktığınız yağları idrar ile dışarı attığınızdan, su tüketimi bu açıdan da  çok önemli bir yere sahiptir.

4-Egzersizi Unutma!

Sadece diyet yaparak istediğiniz forma kavuşamazsınız, diyetin yanına mutlaka egzersiz eklemelisiniz. Pilates güzel bir seçenek olabilir. Mutlaka yürüyüş de yapmalısınız.

5-Ara Öğünlere Dikkat!

Ara öğün tüketimi, metabolizmanızı hızlı tutacağından dolayı diyette çok önemli bir yere sahiptir. Ara öğün tükettiğinizde, mideniz boş kalmaz ve bir sonraki ana öğünde daha az yemek yersiniz. Ara öğün tüketmediğinizde ise mideniz uzun süreli boş kaldığından, ana öğünlerde çok daha fazla yemek yersiniz.

6-Pes Etmemek İçin: Motivasyon Şart!

Birçok diyetin bırakılma sebebi motivasyon eksikliğidir. Kendinizi motive edecek bir veya birden fazla yol bulabilirsiniz. Örneğin; kavuşmak istediğiniz vücuda sahip bir mankenin fotoğrafını buzdolabının üzerine asıp ve canınız her buzdolabını açıp yemek yemek istediğinde onu görerek kendinizi frenleyebilirsiniz. Kendinize bir sebep bulun ve onu sürekli kendinize hatırların.

7-Uyku Düzeni

Diyet yaparken uykunuzu da belirli bir düzene oturtun. Az ya da çok uyumak metabolizmanızı yavaşlatabilir.

8-Yemeğini Kendin Yap!

Dışarıdan yediğimiz birçok yemeğin içerisinde sağlıksız yağlar, kilo aldıran şekerler ve yapay tatlandırıcılar mevcut. Kendi yemeğini kendin yaptığında ise içerisine hangi malzemeden ne kadar ekleyeceğin sana bağlı olduğundan, kendi yaptığın yemek kilo vermen için çok daha uygun olacaktır.

9-Yavaş Ye!

Yemeklerinizi uzun uzun çiğneyin. Bir araştırmaya göre, yemek yedikten sonra doyma hissinin beyne ulaşması 20 dakikadır. Bu yüzden yavaş yavaş yemek yiyin. Aynı zamanda da yavaş yemek yemek, sindiriminizi kolaylaştıracaktır.

10-Kendine Bir Uğraş Bul

Canın sıkıldığında kendini buzdolabının önüne atmaktan vazgeç. Bunun yerine kendine başka uğraşlar bul. Örneğin; örgü ör, kitap oku, film izle..Kafanı bir şekilde başka bir yöne çekecek uğraşlar bul.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*