CHİA TOHUMUNUN MUCİZEVİ ETKİLERİ

CHİA TOHUMUNUN MUCİZEVİ ETKİLERİ

Nedir bu Chia Tohumları?

Son yıllarda bu küçük tohumlar büyük önem kazanmıştır. Çünkü bunlar, önemli bir Omega3 kaynağıdır. Bu yağ asidinden yararlanmak için tohumun öğütülmesi veya çiğnenmesi gerekir .

Ek olarak, yüksek lif içeriği nedeniyle kabızlık için idealdir ve kolesterolü azaltmak için büyük bir yardımcıdır.

Chia Tohumlarının Mucize Yaratan Özellikleri

Chia, ” Güç ” anlamına gelen Maya kökenli bir kelimedir. Salatalardan, soslara; makarnalardan pilava herhangi bir yiyeceğe kolayca katılabilirler. Hemen hemen tadı değiştirmezler. Keklerde, çöreklerde ve tatlılarda, hemen hemen her şeyde birleşirler.

Yağla savaşmaya ve vücut ağırlığını düzenlemeye yardımcı olan bu küçük vitamin, mineral ve yağ asitleri pompalarının kullanımı oldukça basittir.

Gluten içermezler. Antioksidanlar ve Omega 3’ü diğer tohumlardan çok daha fazla miktarda bulundururlar ve çok iyi bir lif kaynağıdırlar.

  • Sütten 5 kat daha fazla kalsiyum içerirler.
  • Yaban mersinlerinden 3 kat daha fazla antioksidan içerirler.
  • Ispanağın sahip olduğu demir miktarını üçe katlar.
  • Herhangi bir sebzenin iki katından daha fazla proteine ​​sahiptirler.
  • Muzdan daha fazla potasyum içerirler.

Chia Tohumlarının 10 Muhteşem Etkisi!

1-Kontrol Sağlar

Yüksek miktarda lif içeriği sayesinde bize doygunluk hissi verir . Genel olarak en iyi şekilde yararlanmak için kullanılan tarif, chia’nın sabahları kefir ile karıştırılmasıdır.

2 –Tadı hoş ve diğer yiyeceklerin tadını değiştirmez.

Chia’nin cevizli bir tadı var ama biraz daha ince, daha önce de söylediğimiz gibi: en büyük avantajı onu diğer gıdalarla bütünleştirerek bunların tadını değiştirmemesidir.

3-Vücuda hidrasyon sağlar.

Bu tohumlar ağırlıklarının 10 ila 12 katı suya girebilir ve saklanabilir, böylece bir kez alındıktan sonra, vücudun ihtiyaç duyduğu zaman nemli kalmasına yardımcı olan su rezervleri görevi görürler.

4 -Çok miktarda antioksidan içerdiğinden, yaşlanmaya karşı yardımcı olur.

Yapılan çalışmalara göre organizmadaki serbest radikallerin aktivitesinin% 70’ini durdurmaktadır.

5- Onlar harika bir Omega 3 kaynağıdır.

Bahsettiğimiz en önemli özelliklerinden biri, bazı balıklardan bile daha fazla Omega 3’e sahip olmaları, ancak bundan faydalanabilmek için tohumları ezmeniz veya çiğnemeniz gerektiğini hatırlamamız gerekir.

6-Kilo vermeye yardımcı olur.

İlk noktadan bahsettiğimiz, yüksek lif içeriği bizi tok tutar. Ek olarak omega3 kolesterolü düşürmeye ve vücut yağını azaltmaya yardımcı oluyor, aynı zamanda bağırsak geçişi ile işbirliği yapıyor.

7-Harika bir enerji kaynağıdır.

Tüm bu mineraller ve vitaminler onları vücudumuzda gerçek bir enerji ve canlılık enjeksiyonu haline getirir .

8-Kas kütlesi kazanmaya yardımcı olur.

Çok miktarda lif ve protein sayesinde kas dokusunun yenilenmesine yardımcı olur . Ek olarak, enerji katkısı lokomotor sisteminin genel performansını arttırmaktadır, bu yüzden sporcular için tavsiye edilmektedir.

9-Eklem ağrılarına deva.

Bu tohumların anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu Omega 3 yağ asitleri, eklem ağrılarının geçmesine çok yardımcıdır.

10-Arındırır.

Chia tohumları vücudumuzdaki sıvıları ve toksinleri elimine eder, bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı olur ve hücresel oksidasyonu önler. Bu nedenle bunlar vücudumuzun büyük bir temizleyicisi olmakla birlikte bir sağlık ve gençlik kaynağıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*